Główne informacje o Madagaskarze:

Madagaskar leży na czwartej co do wielkości wyspie na świecie pod tą samą nazwą i jest ponad dwa razy większy od Polski. O Madagaskarze mówią „Ziemia na końcu świata”

Ustrój polityczny: republika

Stolica: Antananarywa

Język urzędowy: malgaski i francuski

Waluta: Ariary (MGA)  – 1 euro = 4100 ariarów

Strefa czasowa: UTC +3

Główne informacje o wyspie Nosy Be:

Nosy be lub Nossi-Be leży na północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, w prowincji Mahajanga. Nosy Be jest oddalone o 8km od Dużej wyspy. Największym miastem jest Hell-Ville (obecnie Andoany).  Najbardziej turystycznym miejscem jest Ambatoloaka (obecnie Madirokely). Archipelag Nosy Be składa się z wielu wysp tj. Nosy Iranja, Nosy Komba, Nosy Sakatia, Nosy Mitsio, Nosy Vorona, Nosy Tanikely. Na wyspie znajduje się lotnisko międzynarodowe Fascene Airport (NOS). Na wyspie są dwa porty jeden w Hell-Ville gdzie odpływa prom i statki na dużą wyspę oraz w Ambatoloaka – Port Crater.

Informacje praktyczne wybierając się na Madagaskar:

Język: Dogadamy się tylko w języku francuskim i malgaskim. Język angielski zna mniej niż 1% ludności na Madagaskarze. Polecamy zainstalować Google translator i ściągnąć język francuski offline.

Transport / Drogi: Stan dróg jest w bardzo złym stanie, przebycie 250km często zajmuje ok 10 godzin. Jadąc na własną rękę warto wziąć to pod uwagę. Wypożyczając samochód warto dopłacić i wziąć kierowcę / przewodnika. Planując podróż należy unikać jazdy w nocy.

Transport Nosy Be -> Antananarywa:  Autobus jedzie ok. 24h – koszt ok 120PLN, Loty są codziennie, ale kosztowne. Własnym samochodem najlepiej zrobić postój na noc w np. Mahajanga.

Telefon: Po przylocie polecamy kupić kartę SIM z numerem malgaskim oraz doładowanie na internet. Koszt za 2GB internetu ok. 25PLN (karty rejestrowane, zakupimy tylko z paszportem)

Internet / GSM: W większych miastach nie ma problemu z sygnałem i internetem. W miejscowościach turystycznych i dużych miastach jest zasięg LTE. Podróżując na dużej ziemi między miastami często nie będzie nawet zasięgu GSM. W przypadku wypadku lub innego incydentu zostaje tylko telefon satelitarny.

Waluta: Na wymianę zabrać najlepiej EURO.  Nie ma kantorów, walutę możemy wymienić w banku lub u „koników”. W miejscach turystycznych często możemy zapłacić w euro i dolarach, np. za wycieczki fakultatywne.

Wtyczki: takie same jak w Europie. Nie potrzebujemy przejściówek.

Bezpieczeństwo: